<  Hide Menu

Powerwomen Awards Results

2018

Woman of the Year - Business Services

GOLD: Kirsten Burt, UBS Wealth Management

SILVER: Jane Le Maitre, Intertrust
BRONZE: Lisa Vizia, Saffery Champness

SHORTLISTED: Kirsten Burt (UBS Wealth Management), Louise Ashworth (Jersey Finance), Jane Le Maitre (Intertrust), Lisa Vizia (Saffery Champness)

Woman of the Year - Leadership (Large/Institutional)

GOLD: Suzanne Todd, Withers

SILVER: Elizabeth Henson, PwC
BRONZE: Farah Ballands, Estera

SHORTLISTED: Farah Ballands (Estera), Julia Church (Intertrust), Elizabeth Henson (PwC), Sarajane Kempster (RBC Wealth Management), Suzanne Todd (Withers)

Woman of the Year - Leadership (Financial Organisation)

GOLD: Heather Tibbo, Crestbridge

SILVER: Stella Mitchell-Voisin, Summit Trust International
BRONZE: Kate Leppard, Cazenove Capital

SHORTLISTED: Alpa Bhakta (Butterfield Mortgages), Kate Leppard (Cazenove Capital), Stella Mitchell-Voisin (Summit Trust International), Carolyn Sims (Cazenove Capital), Heather Tibbo (Crestbridge)

Woman of the Year - Leadership (Professional Services)

GOLD: Tina Wüstemann, Bär & Karrer

SILVER: Louise Bracken-Smith, Fairway Trust
BRONZE: Rachel de Souza, RSM

SHORTLISTED: Louise Bracken-Smith (Fairway Trust), Caroline Clemetson (Schellenberg Wittmer), Rachel de Souza (RSM), Nicola Gott (Equiom), Lisa Springate (Bedell Cristin), Tina Wustemann (Bar & Karrer)

Woman of the Year - Business Growth

GOLD: Mary-Anne Daly, Cazenove Capital

SILVER: Katherine Neal, Ogier
BRONZE: Patricia White, Vistra

SHORTLISTED: Farah Ballands (Estera), Andrea Daley Taylor (Trust Corporation International), Mary-Anne Daly (Cazenove Capital), Karen Grieve (VG), Katherine Neal (Ogier), Patricia White (Vistra)

Entrepreneurial Woman of the Year

GOLD: Frances Hughes, Hughes Fowler Carruthers

SILVER: Stephanie Auferil, Arkwood SCP
BRONZE: Mary Waring, Wealth for Women

SHORTLISTED: Stephanie Auferil (Arkwood SCP), Frances Hughes (Hughes Fowler Carruthers), Ayesha Vardag (Vardags), Mary Waring (Wealth for Women), Victoria Yates (Ward Yates)

Inspirational Woman of the Year

GOLD: Camilla Baldwin, Camilla Baldwin Solicitors

SILVER: Alison Broadberry, Edwin Coe
BRONZE: Ros Bever, Irwin Mitchell Private Wealth

SHORTLISTED: Camilla Baldwin (Camilla Baldwin Solicitors), Ros Bever (Irwin Mitchell Private Wealth), Alison Broadberry (Edwin Coe), Jo Carr-West (Hunters), Alicia Millar (Reed Smith), Carolyn Sims (Cazenove Capital), Clare Usher-Wilson (Summit Trust International), Jennifer Wioncek (Bilzin Sumberg)

Woman of the Year - Rising Star

GOLD: Helen Humphries, BDO

SILVER: Joanne Morse, Summit Trust International
BRONZE: Jade Bentwood, London & Capital

SHORTLISTED: Jade Bentwood (London & Capital), Lydia Essa (Trust Corporation International), Helen Humphries (BDO), Joanne Morse (Summit Trust International), Brigid North (Reed Smith)

Champion of the Year - Mentoring/Sponsoring Programme

GOLD: Sandra Davis, Mishcon de Reya

SILVER: Margaret Campbell, Reed Smith
BRONZE: Ian Rumens, Intertrust

SHORTLISTED: Margaret Campbell (Reed Smith), Sandra Davis (Mishcon de Reya), Niels Nielsen (Zedra), Ian Rumens (Intertrust), Ashok Vaswani (Barclays)

Company of the Year - Female Leadership (Large/Institutional)

GOLD: Withers

SILVER: Cazenove Capital
BRONZE: Estera

SHORTLISTED: Baker McKenzie, Cazenove Capital, Estera, Equiom, RBC, Withers, Womble Bond Dickinson

Company of the Year - Female Leadership (SME)

GOLD: Wedlake Bell

SILVER: John Lamb
BRONZE: Meritus Trust Company

SHORTLISTED: Fairway Trust, Goodman Ray, John Lamb, Meritus Trust Company, Trust Corporation International, VALUEworks, Wedlake Bell

Company of the Year - Creating Change for Women

GOLD: Mishcon de Reya

SILVER: UBS Wealth Management
BRONZE: BDO

SHORTLISTED: BDO, Collas Crill, Irwin Mitchell Private Wealth, Mishcon de Reya, Quilter Cheviot, Saffery Champness, UBS Wealth Management

Company of the Year - Career Progression Initiatives

GOLD: Forsters

SILVER: Withers
BRONZE: Harbottle & Lewis

SHORTLISTED: Baker McKenzie, Barclays Wealth & Investments, EY, Foot Anstey, Forsters, Harbottle & Lewis, Withers

Best Employer - Mentoring and Sponsorship Programmes

GOLD: Charles Russell Speechlys

SILVER: Cazenove Capital
BRONZE: Farrer & Co

SHORTLISTED: Burges Salmon, Cazenove Capital, Charles Russell Speechlys, EY, Farrer & Co, JP Morgan, Penningtons Manches

Best Employer - Working Parents Initiatives: Successful Impact

GOLD: HSBC Private Bank

SILVER: Macfarlanes
BRONZE: Bircham Dyson Bell

SHORTLISTED: BDO, Bircham Dyson Bell, HSBC Private Bank, Irwin Mitchell Private Wealth, Macfarlanes, RBC Wealth Management

Corporate Board Initiatives - Gender Diversity On Board

GOLD: UBS Wealth Management

SILVER: PwC
BRONZE: New Quadrant Partners

SHORTLISTED: BDO, Deloitte, New Quadrant Partners, Northern Trust, PwC, UBS Wealth Management

Gender Diversity Programme of the Year - Sustainability

GOLD: Berwin Leighton Paisner

SILVER: Rathbone Investment Management
BRONZE: Schillings

SHORTLISTED: Berwin Leighton Paisner, Close Brothers Asset Management, Rathbone Investment Management, Schillings, Stonehage Fleming, Tilney

Diversity Communication Campaign

GOLD: UBS Wealth Management

SILVER: KPMG
BRONZE: Kingsley Napley

SHORTLISTED: Frank Hirth, Kingsley Napley, Kleinwort Hambros, KPMG, RBC Wealth Management, UBS Wealth Management

Outstanding Employee Network of the Year

GOLD: PwC

SILVER: Intertrust
BRONZE: Withers

SHORTLISTED: Brooks Macdonald, Intertrust, Hunters, PwC, Stephenson Harwood, Withers

Employer of the Year - Outreach Initiatives

GOLD: Deloitte

SILVER: Baker McKenzie
BRONZE: Michelmores

SHORTLISTED: Baker McKenzie, Berwin Leighton Paisner, Deloitte, Gordon Dadds, Michelmores, WHIreland Wealth Management, Withers

 

 

Editor's Choice Award

Brigid North, Reed Smith

Career Achievement Award

Ayesha Vardag, Vardags

2017

Woman of the Year: Business Services

GOLD: Kate Kirk, Ogier

SILVER: Natasha Chell, Laura Devine 
BRONZE: Ghislaine Perry, Brooks Macdonald

SHORTLISTED: Kirsten Burt (UBS Wealth Management), Natasha Chell (Laura Devine Solicitors), Yolanda Garcia Bornand (Zedra), Kate Kirk (Ogier), Siobhan O'Sullivan (JTC Group), Ghislaine Perry (Brooks Macdonald), Annabelle Stewart (Barclays Wealth)

Woman of the Year: Leadership (Large, Institutional)

GOLD: Arabella Henman, Close Brothers Asset Management

SILVER: Mary-Anne Daly, Cazenove Capital
BRONZE: Wendy Martin, EY

SHORTLISTED: Catharine Bell (Gowling WLG), Mary-Anne Daly (Cazenove Capital), Arabella Henman (Close Brothers Asset Management), Elizabeth Henson (PwC), Lezley Hodgson (Northern Trust), Wendy Martin (EY), Nicki Shilston (Smith & Williamson), Wendy Walton (BDO), Claire Webster (Deloitte)

Woman of the Year: Leadership (Financial Organisation)

GOLD: Helen Watson, Rothschild

SILVER: Annamaria Koerling, C Hoare & Co
BRONZE: Melanie Wotherspoon, Rathbone Investment Management

SHORTLISTED: Alexandra Altinger (Sandaire), Annabel Bosman (Julius Baer), Dena Brumpton (Barclays Wealth), Nancy Curtin (Close Brothers Asset Management), Pilar Junco (Blackstone), Annamaria Koerling (C Hoare & Co), Rebecca Sturgeon (Quilter Cheviot), Charlotte Thorne (Capital Generation Partners), Helen Watson (Rothschild), Melanie Wotherspoon (Rathbone Investment Management)

Woman of the Year: Leadership (Professional Services)

GOLD: Vanessa Schrum, Appleby

SILVER: Amber Melville-Brown, Withers
BRONZE: Clare Archer, Penningtons Manches

SHORTLISTED: Clare Archer (Penningtons Manches), Tamara Box (Reed Smith), Michelle Graham (Withers Bergman), Sara Maccallum (Boodle Hatfield), Amber Melville-Brown (Withers), Lisa Spearman (Mercer & Hole), Vanessa Schrum (Appleby)

Woman of the Year: Leadership (Professional Services - IFC)

GOLD: Sally Edwards, Ogier

SILVER: Sarajane Kempster, RBC Wealth Management
BRONZE: Louise Bracken-Smith, Fairway Trust

SHORTLISTED: Louise Bracken-Smith (Fairway Trust), Sally Edwards (Ogier), Patricia Guerra (Meyerlustenberger Lachenal), Melanie Ison (Nerine Trust Company Limited), Sarajane Kempster (RBC Wealth Management), Rachael McDonald (Mourant Ozannes), Kate Ovenden (Bedell Cristin), Alison Parry (Butterfield), Lisa Vizia (Saffery Champness), Michelle Wolfe (Meritus Trust)

Woman of the Year: Business Growth (Large, Institutional)

GOLD: Camilla Stowell, Coutts

SILVER: Sheila Dean, Equiom
BRONZE: Natasa Williams, LGT Vestra

SHORTLISTED: Sheila Dean (Equiom), Fiona Lucas (Credit Suisse), Romina Ronco (Barclays Wealth), Camilla Stowell (Coutts), Sandrine de Vuyst (ING Luxembourg), Susan Ward (UBS Wealth Management), Natasa Williams (LGT Vestra)

Woman of the Year: Business Growth (Professional Services)

GOLD: Deborah Carrivick, Foot Anstey

SILVER: Lisa Vizia, Saffery Champness
BRONZE: Karen Grieve, Volaw

SHORTLISTED: Catherine Bedford (Lee & Thompson), Deborah Carrivick (Foot Anstey), Jessica Crane (London & Capital), Andrea Daley Taylor (Trust Corporation International), Karen Grieve (Volaw), Lisa Vizia (Saffery Champness), Patricia White (Vistra)

Entrepreneurial Woman of the Year

GOLD: Mary Waring, Wealth for Women

SILVER: Louise Stoten, New Quadrant Partners
BRONZE: Laura Devine, Laura Devine Solicitors

SHORTLISTED: Camilla Baldwin (Camilla Baldwin Solicitors), Laura Devine (Laura Devine Solicitors), Stella Mitchell-Voisin (Summit Trust International), Sophie Rogerson (RFR - The Property Private Office), Louise Stoten (New Quadrant Partners), Mary Waring (Wealth for Women), Julia Warrander (Affinity Private Wealth), Victoria Yates (Ward Yates)

Inspirational Woman of the Year

GOLD: Beatrice Puoti, Burges Salmon

SILVER: Joanne Edwards, Forsters
BRONZE: Hetty Gleave, Hunters Solicitors

SHORTLISTED: Farah Ballands (Estera), Joanne Edwards (Forsters), Hetty Gleave (Hunters Solicitors), Flor Kassai (Inflexion Private Equity), Anna Kawalek (First Names Group), Sue Laing (Boodle Hatfield), Jurga McCluskey (Deloitte), Gina Miller (SCM), Beatrice Puoti (Burges Salmon), Helen Watson (Rothschild), Jennifer Wioncek (Bilzin Sumberg)

Woman of the Year: Rising Stars

GOLD: Claire Yorke, Mishcon de Reya

SILVER: Oksana Torbych, Barclays Wealth
BRONZE: Helen Ruelle, Mourant Ozannes

SHORTLISTED: Emma Bullock (Saunderson House), Alexia Letort (SG Hambros), Catherine McCormick (BDO), Sophie Rogerson (RFR - The Property Office), Holly Rosier (C Hoare & Co), Helen Ruelle (Mourant Ozannes), Oksana Torbych (Barclays Wealth), Clare Usher-Wilson (Summit Trust International), Annabel Watson (C Hoare & Co), Claire Yorke (Mishcon de Reya)

Champion of the Year: Mentoring and Sponsorship Programmes

GOLD: Penny Lovell, Close Brothers Asset Management

SILVER: Carrie Adams, EY
BRONZE: Jo Bateson, KPMG

SHORTLISTED: Carrie Adams (EY), Martin Arnold (Wedlake Bell), Jo Bateson (KPMG), Tamara Box (Reed Smith), Penny Lovell (Close Brothers Asset Management), Joanne Rumley (Foot Anstey), Julian Washington (RBC Wealth Management)

Company of the Year: Female Leadership (Large, Institutional)

GOLD: Cazenove Capital

SILVER: Equiom
BRONZE: EY

SHORTLISTED: BDO, Cazenove Capital, Deloitte, Equiom, EY, Elian, KPMG, PwC, Smith & Williamson, UBS Wealth Management

Company of the Year: Female Leadership (Professional Services)

GOLD: Kingsley Napley

SILVER: Boodle Hatfield
BRONZE: Saffery Champness

SHORTLISTED: Bedell Cristin, Boodle Hatfield, Kingsley Napley, Penningtons Manches, Reed Smith, Saffery Champness, Wedlake Bell

Company of the Year: Creating Change for Women

GOLD: Mishcon De Reya

SILVER: RBC Wealth Management
BRONZE: BDO

SHORTLISTED: Arbuthnot Latham, BDO, Bircham Dyson Bell, C Hoare & Co, CMS Cameron McKenna, Deloitte, Mishcon de Reya, PwC, RBC Wealth Management, UBS Wealth Management

Best Employer: Mentoring and Sponsorship Programmes

GOLD: Baker & McKenzie

SILVER: Farrer & Co
BRONZE: Family Law in Partnership

SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Cazenove Capital, Charles Russell Speechlys, Credit Suisse, Family Law in Partnership, Farrer & Co, Northern Trust, Withers, 

Best Employer: Working Parents Initiatives - Successful Impact

GOLD: Barclays Wealth

SILVER: RBC Wealth Management
BRONZE: Bircham Dyson Bell

SHORTLISTED: Barclays Wealth, Bircham Dyson Bell, Katten Muchin Rosenman, Macfarlanes, McDermot Will & Emery, Penningtons Manches, Pinsent Masons, RBC Wealth Management, Reed Smith, Smith & Williamson

Best Employer: BME Women

GOLD: Citi Private Bank

SILVER: Irwin Mitchell
BRONZE: PwC

SHORTLISTED: Citi Private Bank, Fasken Martineau, Irwin Mitchell, Northern Trust, PwC

Editor's Choice Award

Stella Mitchell-Voisin, Summit Trust International

Career Achievement Award

Gillian Bishop, Family Law in Partnership

2016

Boutique Organisation of the Year: Female Leadership

GOLD: Laura Devine Solicitors

SILVER: Family Law in Partnership
BRONZE: Benest Corbett Renouf

SHORTLISTED: Aqua Group, Family Law in Partnership, Benest Corbett Renouf, Laura Devine Solicitors

Woman of the Year: Business Services

GOLD: Gail McCourt, RBC Wealth Management

SILVER: Carol-Ann Le Boutillier, Hatstone Lawyers
BRONZE: Beverly Landais, Saunderson House

SHORTLISTED: Beverly Landais (Saunderson House), Carol-Ann Le Boutillier (Hatstone Lawyers), Gail McCourt (RBC Wealth Management), Nicola Sawford (Serle Court)

Woman of the Year: Leadership (Large, Institutional)

GOLD: Paula Higgleton, Deloitte

SILVER: Elizabeth Henson, PwC
BRONZE: Michelle Owen, Barclays

SHORTLISTED: Elizabeth Henson (PwC), Paula Higgleton (Deloitte), Lesley Hodgson (Northern Trust), Jurga McCluskey (Deloitte), Michelle Owen (Barclays), Wendy Walton (BDO)

Woman of the Year: Leadership (Financial Organisation)

GOLD: Liz Bottomley, Arbuthnot Latham & Co

SILVER: Liz Le Poidevin, RBC Wealth Management
BRONZE: Nancy Curtin, Close Brothers Asset Management

SHORTLISTED: Liz Bottomley (Arbuthnot Latham & Co), Nancy Curtin (Close Brothers Asset Management), Louise Hall (Investec), Kate Leppard (Cazenove Capital Management), Liz Le Poidevin (RBC Wealth Management), Ann Marie Vibert (RBC Wealth Management), Sasha Wiggins (Barclays)

Woman of the Year: Leadership (Professional Services)

GOLD: Sandra Davis, Mishcon de Reya

SILVER: Rachel Atkins, Schillings
BRONZE: Eleanor Metcalf, Wedlake Bell

SHORTLISTED: Clare Archer (Penningtons Manches), Rachel Atkins (Schillings), Tamara Box (Reed Smith), Laura Dadswell (Penningtons Manches), Sandra Davis (Mishcon de Reya), Frances Hughes (Hughes Fowler Carruthers), Robyn Limmer, (Frank Hirth), Sara Maccallum (Boodle Hatfield), Eleanor Metcalf (Wedlake Bell)

Woman of the Year: Business Growth (Financial Services)

GOLD: Annamaria Koerling, C Hoare & Co

SILVER: Jessica Crane, London & Capital
BRONZE: Julia Warrander, Affinity Wealth Management

SHORTLISTED: Jessica Crane (London & Capital), Annamaria Koerling (C Hoare & Co), Julia Warrander (Affinity Wealth Management)

Woman of the Year: Leadership (Professional Services - IFC)

GOLD: Jessica Roland, Mourant Ozannes

SILVER: Sally Edwards, Ogier
BRONZE: Farah Ballands, Appleby

SHORTLISTED: Farah Ballands (Appleby), Barbara Corbett (Benest Corbett Renouf), Sally Edwards (Ogier), Annemarie Hughes (DQ Advocates), Jessica Roland (Mourant Ozannes), Vanessa Schrum (Appleby), Tina Wuestemann (Bär & Karrer)

Woman of the Year: Business Growth (Large, Institutional)

GOLD: Helen Jones, BDO

SILVER: Carolyn Steppler, Ernst & Young
BRONZE: Fiona McClafferty, Deloitte Middle East

SHORTLISTED: Louise Hartley (Citi Private Bank), Helen Jones (BDO), Fiona McClafferty (Deloitte Middle East), Julia Onslow-Cole, PwC Legal, Sian Steele (PwC), Carolyn Steppler (Ernst & Young)

Woman of the Year: Business Growth (Professional Services)

GOLD: Fiona Smith, Forsters

SILVER: Pauline Gale, Bedell Trust UK
BRONZE: Catriona Syed, Charles Russell Speechlys

SHORTLISTED: Deborah Clark (Mills & Reeve), Pauline Gale (Bedell Trust UK), Caroline Roberjot (Adams & Remers), Fiona Smith (Forsters), Jennifer Smithson (Macfarlanes), Catriona Syed (Charles Russell Speechlys), Lisa Vizia (Saffery Champness), Patricia White (Orangefield Legis)

Entrepreneurial Woman of the Year

GOLD: Camilla Baldwin, Camilla Baldwin Solicitors

SILVER: Stella Mitchell-Voisin, Summit Trust International
BRONZE: Kate Jolly, The Briars Group

SHORTLISTED: Camilla Baldwin (Camilla Baldwin Solicitors), Kate Jolly (The Briars Group), Stella Mitchell-Voisin (Summit Trust International)

Woman of the Year: Rising Stars

GOLD: Annabel Watson, C Hoare & Co

SILVER: Gemma Willingham, Baker & McKenzie
BRONZE: Jessica Fox, Close Brothers Asset Management

SHORTLISTED: Jessica Fox (Close Brothers Asset Management), Nadia Kribi (SGPB Hambros), Rhea Lucia-Hennis (Frank Hirth), Charlotte Swing (Cazenove Capital Management), Annabel Watson (C Hoare & Co), Gemma Willingham (Baker & McKenzie)

Champion of the Year: Mentoring/Sponsorship Programmes

GOLD: Jamie Broderick, UBS

SILVER: James Penny, Barclays
BRONZE: Chris Blampied, RBC Wealth Management

SHORTLISTED: Chris Blampied (RBC Wealth Management), Jamie Broderick (UBS), James Penny (Barclays), Andrea Daley Taylor (Trust Corporation International)

Inspirational Woman of the Year

GOLD: Anne-Marie Piper, Farrer & Co

SILVER: Penny Lovell, Close Brothers Asset Management
BRONZE: Lesley Lintott, Penningtons Manches

SHORTLISTED: Gillian Bishop (Family Law in Partnership), Sabila Din (Din Consultants), Belinda Ferre (Bank J Safra Sarasin), Lesley Lintott (Penningtons Manches), Penny Lovell (Close Brothers Asset Management), Anne-Marie Hutchinson (Dawson Cornwell), Anne-Marie Piper (Farrer & Co), Emma Turner (Barclays)

Company of the Year: Female Leadership (Large, Institutional)

GOLD: Equiom

SILVER: Deloitte
BRONZE: BDO

SHORTLISTED: BDO, Cazenove Capital Management, Deloitte, Deutsche Bank, Equiom, Goldman Sachs

Company of the Year: Female Leadership (Professional Services)

GOLD: Farrer & Co

SILVER: Maurice Turnor Gardner
BRONZE: Saffery Champness

SHORTLISTED: Bird & Bird, Boodle Hatfield, Farrer & Co, Frank Hirth, Maurice Turnor Gardner, Penningtons Manches, Reed Smith, Saffery Champness, Wedlake Bell

Company of the Year: Creating Change for Women

GOLD: UBS

SILVER: Credit Suisse
BRONZE: Boodle Hatfield

SHORTLISTED: Bird & Bird, Boodle Hatfield, Credit Suisse, Stephenson Harwood, UBS

Best Employer: Mentoring (Sponsorship Programmes and Working Parents Initiatives)

GOLD: KPMG

SILVER: Ernst & Young
BRONZE: Farrer & Co

SHORTLISTED: Ernst & Young, Farrer & Co, KPMG, Reed Smith, Bird & Bird

Editor's Choice Award

Jurga McCluskey, Deloitte

Career Achievement Award

Wendy Walton, BDO

2015

Woman of the Year: Leadership (Large, Institutional)

GOLD: Shona Baijal (Managing Director, Desk Head, UBS Wealth Management)

SILVER: Fiona Lucas (Director, Credit Suisse)
BRONZE: Jo Bateson (Partner, KPMG LLP)

SHORTLISTED: Dena Brumpton (Chief Operating Officer, Citi Private Bank), Fiona Lucas (Director, Credit Suisse), Jo Bateson (Partner, KPMG LLP), Shona Baijal (Managing Director, Desk Head, UBS Wealth Management)

Woman of the Year: Leadership (Financial Organisation)

GOLD: Nicole Curti (COO, Stanhope Capital )

SILVER: Jessica Crane (Associate Director, London & Capital)
BRONZE: Ashley Scher (Investment Advisor, MASECO Private Wealth)

SHORTLISTED: Jessica Crane (Associate Director, London & Capital), Ashley Scher (Investment Advisor, MASECO Private Wealth), Karen Clark (Executive Director, SandAire), Subitha Subramaniam (Chief Economist, Sarasin & Partners), Nicole Curti (COO, Stanhope Capital)

Woman of the Year: Leadership (Professional Services)

GOLD: Sheila Dean (Group Managing Director, Equiom)

SILVER: Tina Wuestemann (Head Private Client, Baer & Karrer)
BRONZE: Deborah Carrivick (Partner, Foot Anstey LLP)

SHORTLISTED: Farah Ballands (Partner and Global Head of Fiduciary & Administration Services, Appleby Trust (Jersey) Limited), Tina Wuestemann (Head Private Client, Baer & Karrer), Sara Maccallum (Head of the Private Client & Tax department, Boodle Hatfield), Ruth Robinson (Director and Head of the Boston Family Office, Boston Family Office Management Ltd), Sheila Dean (Group Managing Director, Equiom), Deborah Carrivick (Partner, Foot Anstey LLP), Stella Mitchell Voisin (Founding Partner, Summit Trust International), Ingrid Pierce (Global Managing Partner, Walkers)

Woman of the Year: Business Growth (Large, Institutional)

GOLD: Jo Bateson (Partner, KPMG LLP)

SILVER: Louise Hartley (Director, Citi Private Bank)
BRONZE: Dena Brumpton (Chief Operating Officer, Citi Private 
Bank)

SHORTLISTED: Dena Brumpton (Chief Operating Officer, Citi Private Bank), Louise Hartley (Director, Citi Private Bank), Jo Bateson (Partner, KPMG LLP)

Woman of the Year: Business Growth (Professional Services)

GOLD: Kamal Rahman (Head of Immigration, Mishcon de Reya)

SILVER: Davina Katz (Partner & Head of Schillings Family, Schillings)
BRONZE: Lisa Springate (Partner, Bedell Cristin)

SHORTLISTED: Lisa Springate (Partner, Bedell Cristin), Alison Parry (Executive Director, Butterfield Trust), Sheila Dean (Group Managing Director, Equiom), Kamal Rahman (Head of Immigration, Mishcon de Reya), Sally Edwards (Partner and global Head and Leader, Ogier), Lesley Lintott (Partner, Head of Private Client, Penningtons Manches LLP), Lisa Vizia (Director, Saffery Champness), Davina Katz (Partner & Head of Schillings Family, Schillings)

Entrepreneurial Woman of the Year

GOLD: Laura Devine (Principal, Laura Devine Solicitors)

SILVER: Katherine Rayden (Partner, Rayden Solicitors)
BRONZE: Camilla Baldwin (Founder, Camilla Baldwin Solicitors)

SHORTLISTED: Camilla Baldwin (Founder, Camilla Baldwin Solicitors), Jane Keir (Senior Partner, Kingsley Napley LLP), Laura Devine (Principal, Laura Devine Solicitors), Katherine Rayden (Partner, Rayden Solicitors), Tatiana Svetlova (Solicitor, Svetlova LLP)

Champion of the Year: Mentoring

GOLD: Joanna Blackburn (Head of Employment Department and Board Member, Mishcon de Reya)

SILVER: Ruth Robinson (Director and Head of the Boston Family Office, Boston Family Office Management Ltd)
BRONZE: Andrea Daley Taylor (Director, Trust Corporation International)

SHORTLISTED: Ruth Robinson (Director and Head of the Boston Family Office, Boston Family Office Management Ltd), Michael Grohman (Managing Partner, Duane Morris), Joanna Blackburn (Head of Employment Department and Board Member, Mishcon de Reya), Andrea Daley Taylor (Director, Trust Corporation International)

Inspirational Woman of the Year

GOLD: Susan Dunn (Head of Litigation Funding, Harbour Litigation Funding)

SILVER: Amanda Illing (CEO, Hardwicke Chambers)
BRONZE: Michiko Hirono (President and CEO, 21 Lady)

SHORTLISTED: Michiko Hirono (President and CEO, 21 Lady), Pallavi Shroff (Competition Law and Litigation Practice, Amarchand & Mangaldas & Suresh A Shroff & Company), Charlotte Valeur (Managing Director, GFG Ltd), Susan Dunn (Head of Litigation Funding, Harbour Litigation Funding), Amanda Illing (CEO, Hardwicke Chambers), Tamara Box (Partner, Reed Smith)

Company of the Year: Female Leadership (Large, Institutional)

GOLD: UBS

SILVER: Deloitte
BRONZE: Citi Private Ban

SHORTLISTED: Citi Private Bank, Deloitte, KPMG,UBS

Company of the Year: Female Leadership (Professional Services)

GOLD: Aqua Group

SILVER: Kingsley Napley LLP
BRONZE: Saffery Champness

SHORTLISTED: Aqua Group, Boodle Hatfield, Camilla Baldwin, Equiom, Kingsley Napley LLP, Saffery Champness, Walkers, Wedlake Bell

Company of the Year: Creating Change for Women

GOLD: Harbour Litigation Funding

SILVER: Addleshaw Goddard
BRONZE: CMS Cameron McKenn

SHORTLISTED: Addleshaw Goddard, Amarchand & Mangaldas & Suresh A Shroff & Company, CMS Cameron McKenna, Duane Morris, Fenech & Fenech, Harbour Litigation Funding, TSMP Law Corporation

Editor's Choice Award

Jane Keir (Senior Partner, Kingsley Napley LLP)

Lifetime Achievement Award

Lesley Lintott, Penningtons (Partner, Head of Private Client at Penningtons Manches)

Event Sponsors