<  Hide Menu

Shortlist

Tomorrow Club Award

Zoya Ageeva, Barclays Private Bank
Will Cayzer, Sanlam Private Office
Steve Coelho, Rawlinson & Hunter
William Hurst, August Equity
Charlie Sosna, Mishcon de Reya
Jessica Yu, Macfarlanes

 

Wealth Professional Award

Paul Embery, Equiom
Frederick Bjorn, Payne Hicks Beach
Emma Furzer, Fairway Trust
Sevyn Kalsi, Ogier
Alexandra McCready, Schillings
Jonathan Moon, Sanlam Private Office
James von Simson, Tilney

 

Accountancy Firm of the Year

BDO
Dixon Wilson
EY
Moore Stephens
PwC
Rawlinson & Hunter
RSM
Saffery Champness

 

Family / Matrimonial Law Firm of the Year

Boodle Hatfield
Camilla Baldwin Solicitors
Hall Brown Family Law 
Hughes Fowler Carruthers
Hunters Solicitors
Irwin Mitchell
Mishcon de Reya
Weightmans

 

Immigration Law Firm of the Year

Charles Russell Speechlys
Kingsley Napley
Magrath Sheldrick
Mishcon de Reya
Penningtons Manches

 

Charity Law Firm of the Year

Bates Wells Braithwaite
Bircham Dyson Bell
Bryan Cave Leighton Paisner
Edwin Coe
Farrer & Co
Penningtons Manches

 

International Law Firm of the Year - non UK

Appleby
Arkwood SCP
Baker McKenzie
Bedell Cristin
Goldman Erlich Edlelstein Avigad & Co.
Herbert Smith Freehills
Raveh Haber Co
Stephenson Harwood
Walkers

 

International Law Firm of the Year - USA

Bilzin Sumberg
Bryan Cave Leighton Paisner
Butler Snow
Katten Muchin Rosenman
McDermott Will & Emery
Withers

 

International Law Firm of the Year - Switzerland

Bär & Karrer
Froriep
Lenz & Staehelin
Meyerlustenberger Lachenal
Schellenberg Wittmer

 

Property Law Firm of the Year

Bryan Cave Leighton Paisner
Boodle Hatfield
Druces
Howard Kennedy
Irwin Mitchell
Osbornes
Wedlake Bell

 

Law Firm of the Year - Regional

Michelmores
Stevens & Bolton
Thomson Snell & Passmore
Wiggin Osborne Fullerlove
Wilsons
Womble Bond Dickinson

 

Law Firm of the Year - London

Bircham Dyson Bell
Boodle Hatfield
Harcus Sinclair
Hunters Solicitors
Penningtons Manches
Stephenson Harwood
Wedlake Bell

 

Lawyer of the Year

Matthew Cain, Wiggin Osborne Fullerlove
Alexander Dickinson, Womble Bond Dickinson
Robert Macro, Druces
Richard Norridge, Herbert Smith Freehills
Filippo Noseda, Mishcon de Reya
Joshua Rubenstein, Katten Muchin Rosenman
Simon Rylatt, Boodle Hatfield
Ben Sheldrick, Magrath Sheldrick

 

Private Investment Office of the Year

Capital Generation Partners
Cazenove Capital
Lincoln Private Investment Office
Stanhope Capital
VaR Capital

 

Private Bank of the Year

Arbuthnot Latham
Barclays Private Bank
Berenberg
Cazenove Capital
Citi Private Bank
Julius Bär
Kleinwort Hambros
Lombard Odier

 

Private Banker of the Year

John Barrett, C. Hoare & Co
Julian Cooper, Julius Bär
Jack Holdstock, Pictet & Cie
Nathan Long, Kleinwort Hambros
Dylan Samuel, Lombard Odier
Theophanis Theophanous, Barclays Private Bank

 

Private Client Asset Manager of the Year

ACPI
Bordier
Investec Wealth & Investment
LJ Partnership
Rathbone Investment Management
Ruffer
Saranac Partners
Tilney

 

Family Office of the Year

Affinity Private Wealth
Crestbridge
LJ Partnership
Maitland
Ocorian
Stonehage Fleming

 

Financial Advisory Firm of the Year

Brooks Macdonald
Cazenove Capital
Close Brothers Asset Management
Strabens Hall
Templar Financial Planning
Tilney

 

Trust Company of the Year - Boutique

Baccata Group
Highvern
Imperium Trust
Knox House Trust Limited
Nerine
Summit Trust International
Whitmill Trust

 

Trust Company of the Year - Large

Equiom
Estera
Fairway Trust
First Names Group
Hawksford
JTC
SANNE
ZEDRA

 

Trustee of the Year

Charles Crossley, Equiom
Judith Freeman, Kleinwort Hambros
Joanne Morse, Summit Trust International
Áine O'Reilly, Baccata Group
Justin Thomas, Affinity Private Wealth
Lorraine Wheeler, First Names Group
Justine Wilkinson, Fairway Trust

 

Investment Monitoring and Consulting Company of the Year

ARC
IAM Advisory
JTFM
LJ Athene Investment Advisors
Peritus

 

Charity Investment Manager of the Year

Cazenove Capital
Close Brothers Asset Management
Quilter Cheviot
Rathbone Investment Management
Ruffer
Sarasin & Partners
Seven Investment Management
Waverton Investment Management

 

Entrepreneurial Individual of the Year

Ian Cooke, Benchmark Capital
Ross Elder, Lincoln Private Investment Office
Mark Freedman, Osbornes Law
Gemma Godfrey, Moola
Stephen Platt, KYC360
Peggy Ray, Goodman Ray
Martin Stead, Nutmeg
Jonathan Wauton & Ian Cadby, Sequential Ermitage

 

Outstanding Individual of the Year

Jon Conder, Macfarlanes
Elaine Graham, ZEDRA
Simon Jennings, Smith & Williamson
Sara Maccallum, Boodle Hatfield
Stella Mitchell-Voisin, Summit Trust International
James Penny, Barclays Private Bank
Suzanne Todd, Withers

 

Woman of the Year

Ros Bever, Irwin Mitchell
Jo Gorrod, Equiom
Paula Higgleton, Deloitte
Charlotte Murtagh, ZEDRA
Paula Myers, Irwin Mitchell 
Clare Stirzaker, PwC
Clare Usher-Wilson, Summit Trust International
Andrea Zavos, Boodle Hatfield

 

Diversity Gender Positive Role Model of the Year

Ashley Crossley, Baker McKenzie
Pedro Dias Ferreira, Barclays Private Bank
Olga Miler, UBS Wealth Management (Unique)
Ben Snee, LGT Vestra
Camilla Stowell, Coutts
Wendy Walton, BDO
Julian Washington, RBC Wealth Management

 

Industry Newcomer of the Year

Hall Brown Family Law 
VaR Capital
Saranac Partners
Sanlam Private Office

 

Fintech Advancement of the Year

Cazenove Capital
Coutts
Intertrust
Seven Investment Management
Schillings

 

Fintech Vendor of the Year

Flagstone
Profile Software
PlainSail Technologies
SmartKYC
Suggestus (part of ARC Group)
Touchstone

 

Fintech Innovation of the Year

Revolut
Transferwise
Worldremit

 

Robo Investor of the Year

MoneyFarm
Moo.la
Nutmeg
Smart Investor, Barclays
Trussle
UBS SmartWealth

 

 

 

 

 

Event Sponsors

Event Sponsors