<  Hide Menu

IFC Awards Results

2018

IFC of the Year

WINNER: Jersey

RUNNER UP: Guernsey

SHORTLISTED: Cayman, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Singapore

Investment Management Company of the Year - Isle of Man

WINNER: Canaccord Genuity Wealth Management

RUNNER UP: Creechurch Capital

SHORTLISTED: Canaccord Genuity Wealth Management, Creechurch Capital, Thomas Miller Investments, UBP, WHIreland Wealth Management

Investment Management Company of the Year - Channel Islands

WINNER: Cazenove Capital

RUNNER UP: Rathbone Investment Management

SHORTLISTED: Ashburton Investments, Brooks Macdonald, Cazenove Capital, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management

Family Office of the Year

WINNER: Ocorian

RUNNER UP: Crestbridge

SHORTLISTED: Aquitaine Trust, BKS, Crestbridge, Knox House Trust, Ocorian

Private Bank of the Year - Channel Islands

WINNER: Cazenove Capital

RUNNER UP: Nedbank Private Wealth

SHORTLISTED: Cazenove Capital, Julius Baer, Kleinwort Hambros, Nedbank Private Wealth, Standard Bank

Private Bank of the Year - Switzerland and Liechtenstein

WINNER: Julius Baer

RUNNER UP: Lombard Odier

SHORTLISTED: Credit Suisse, Julius Baer, Lombard Odier, Mirabaud, Pictet & Cie, UBS Wealth Management

Private Bank/Wealth Management Company of the Year - Europe

WINNER: ING Private Banking

RUNNER UP: LGT Group

SHORTLISTED: Gutmann, ING Private Banking, LGT Group, SEB, Societe Generale, Unicredit

Law Firm of the Year - Caribbean

WINNER: Ogier

RUNNER UP: Walkers

SHORTLISTED: Appleby, Conyers Dill & Pearman, Harney Westwood & Riegels, Maples and Calder, Ogier, Walkers

Law Firm of the Year - Guernsey

WINNER: Carey Olsen

RUNNER UP: Ogier

SHORTLISTED: Bedell Cristin, Carey Olsen, Collas Crill, Mourant Ozannes, Ogier

Law Firm of the Year - Asia

WINNER: Withers

RUNNER UP: Stephenson Harwood

SHORTLISTED: Baker McKenzie, Colin NG & Partners, Forsters, Herbert Smith Freehills, Stephenson Harwood, Withers, Zhong Lun Law Firm

Law Firm of the Year - Isle of Man

WINNER: Simcocks

RUNNER UP: Cains

SHORTLISTED: Cains, DQ Advocates, Keystone Law, MannBenham Advocates, Quinn Legal, Simcocks

Law Firm of the Year - Jersey

WINNER: Ogier

RUNNER UP: Bedell Cristin

SHORTLISTED: Carey Olsen, Bedell Cristin, Collas Crill, Ogier, Walkers

Boutique Law Firm of the Year

WINNER: Dickinson Gleeson

RUNNER UP: Hatstone Lawyers

SHORTLISTED: Ardent Chambers,Jersey, Arkwood SCP, Dickinson Gleeson, Ferbrache & Farrell, Hatstone Lawyers, Tirard Naudin, Ward Yates

Law Firm of the Year - Switzerland

WINNER: Lenz & Staehelin

RUNNER UP: Fischer Ramp Partner

SHORTLISTED: Baer & Karrer, Charles Russell Speechlys, Fischer Ramp Partner, Lenz & Staehelin, Poncet Turrettini, Schellenberg Wittmer, Walder Wyss Attorneys at Law

Trust Company of the Year - Caribbean

WINNER: Butterfield Trust

SHORTLISTED: Butterfield Trust, Harneys Fiduciary Services, Lombard Odier, Maples and Calder, Meritus Trust, 

Trust Company of the Year - Guernsey

WINNER: Butterfield Trust

RUNNER UP: Intertrust

SHORTLISTED: Aquitaine Trust, Artemis, Butterfield Trust, Credit Suisse, First Names Group, Intertrust, Opus Group, Praxis IFM, Saffery Champness

Trust Company of the Year - Asia

WINNER: First Names Group

RUNNER UP: Nerine

SHORTLISTED: Equiom, Estera, First Names Group, JTC Kensington, Maples and Calder, Nerine, Ocorian

Trust Company of the Year - Isle of Man

WINNER: First Names Group

RUNNER UP: ZEDRA

SHORTLISTED: Equiom, Estera, First Names Group, Zedra

Trust Company of the Year Jersey - Boutique

WINNER: Fairway Group

RUNNER UP: Whitmill Trust

SHORTLISTED: Fairway Group, Highvern, LGL Trustees, VG, Whitmill Trust

Trust Company of the Year Jersey - Large

WINNER: RBC Wealth Management

RUNNER UP: Equiom

SHORTLISTED: Crestbridge, Equiom, Estera, First Names Group, Ocorian, RBC Wealth Management, R & H Trust, ZEDRA

Trust Company of the Year - Switzerland

WINNER: ZEDRA

RUNNER UP: Rothschild Trust

SHORTLISTED: Butterfield Trust, First Names Group, Rothschild Trust, Stonehage Fleming, ZEDRA

Trust Company of the Year - Malta

WINNER: Equiom

RUNNER UP: Aqua Group

SHORTLISTED: Aqua Group, Chetcuti Cauchi Advocates, Equiom, SMP

Editor's Choice Award

Victoria Yates, Ward Yates

Outstanding Individual of the Year

David Cadin, Bedell Cristin

2017

IFC of the Year

WINNER: Jersey

SILVER: Guernsey
BRONZE: Singapore

SHORTLISTED: Bermuda, Guernsey, Jersey, Malta, New Zealand, Singapore, USA

Investment Management Company of the Year - Isle of Man

WINNER: Canaccord Genuity

RUNNER UP: Coutts

SHORTLISTED: Canaccord Genuity, Coutts, Creechurch Capital, Lloyds Bank International Limited, Thomas Miller Investment

Investment Management Company of the Year - Channel Islands

WINNER: Rathbone Investment Management

RUNNER UP: Quilter Cheviot

SHORTLISTED: Affinity Private Weatlh, Brooks Macdonald, Canaccord Genuity, Cazenove Capital, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management

Family Office of the Year

WINNER: BKS Family Office

RUNNER UP: Crestbridge

SHORTLISTED: Aquitaine Trust, BKS Family Office, Boston Group, Crestbridge, LJ Partnership, Ocorian, Salamanca Group, Stonehage Fleming Wealth Planning

Private Bank of the Year - Channel Islands

WINNER: Nedbank Private Wealth

RUNNER UP: Standard Bank

SHORTLISTED: Butterfield, Cazenove Capital, Investec, Nedbank Private Wealth, RBC Wealth Management, SG Hambros, Standard Bank, UBS Wealth Managament

Private Bank of the Year - Switzerland and Liechtenstein

WINNER: Pictet & Cie

RUNNER UP: UBS Wealth Management

SHORTLISTED: Credit Suisse, EFG, Julius Baer, Lombard Odier, Mirabaud, Pictet & Cie, UBP, UBS Wealth Management

Private Bank/Wealth Management Company of the Year – Europe

WINNER: Berenberg

RUNNER UP: LGT Bank

SHORTLISTED: Berenberg, Deutsche Bank, Erste Private Bank, ING Luxembourg, LGT Group, Unicredit Group

Law Firm of the Year - Caribbean

WINNER: Ogier

RUNNER UP: Appleby

SHORTLISTED: Appleby, Conyers Dill & Pearman, Higgs & Johnson, Maples and Calder, Ogier

Law Firm of the Year – Mediterranean

WINNER: Hassans

RUNNER UP: Andreas Neocleous

SHORTLISTED: Andreas Neocleous (Cyprus), Carey Group (Monaco), Fenech & Fenech (Malta), Gordon S. Blair Law Offices (Monaco), Hassans (Gibraltar), Tempest Legal Services (Monaco), WH Partners (Malta)

Law Firm of the Year - Guernsey

WINNER: Collas Crill

RUNNER UP: Appleby

SHORTLISTED: Appleby, Babbe, Bedell Cristin, Carey Olsen, Collas Crill, Mourant Ozannes, Ogier

Law Firm of the Year - Hong Kong

WINNER: Withers

RUNNER UP: Baker & McKenzie

SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Gowling WLG, Proskauer, Stephenson Harwood, Sullivan & Cromwell, Wilkinson & Grist, Withers, Zhong Lun Law Firm

Law Firm of the Year - Isle of Man

WINNER: MannBenham Advocates

RUNNER UP: DQ Advocates

SHORTLISTED: Appleby, Cains, DQ Advocates, M & P Legal, MannBenhman Advocates, Simcocks

Law Firm of the Year - Jersey

WINNER: Ogier

RUNNER UP: Voisin Law

SHORTLISTED: Appleby, Bedell Cristin, Dickinson Gleeson, Ogier, Voisin Law, Walkers

Boutique Law Firm of the Year

WINNER: Hatstone Lawyers

RUNNER UP: Ardent Chambers

SHORTLISTED: Ardent Chambers, Benest Corbett Renouf, Hatstone Lawyers, Pan Asia Law, Parslows Lawyers, Ward Yates

Law Firm of the Year - Singapore

WINNER: Gowling WLG

RUNNER UP: Withers

SHORTLISTED: Baker & McKenzie Wong and Leow, Colin Ng & Partners, Gowling WLG, Rajah and Tann, Withers

Law Firm of the Year - Switzerland

WINNER: Lenz & Staehelin

RUNNER UP: Charles Russell Speechlys

SHORTLISTED: Bär & Karrer, Bonnard Lawson, Baker & McKenzie, Charles Russell Speechlys, Collyer Bristow, FBT Avocats, Lenz & Staehelin, Meyerlustenberger Lachenal, Walderwyss Attorneys at Law 

Trust Company of the Year - Caribbean

WINNER: Sackville Bank

RUNNER UP: Intertrust

SHORTLISTED: Butterfield Trust, CIBC, Intertrust, Lombard Odier Trust, Meritus Trust, R & H Trust, Sackville Bank

Trust Company of the Year - Guernsey

WINNER: First Names Group

RUNNER UP: Equiom

SHORTLISTED: Butterfield Trust, Equiom, Estera, First Names Group, Imperium Trust, R & H Trust, Saffery Champness, Trust Corporation International

Trust Company of the Year - Hong Kong & Singapore

WINNER: Equiom

RUNNER UP: First Names Group

SHORTLISTED: Equiom, First Names Group, Kensington Trust, Nerine, Ocorian

Trust Company of the Year - Isle of Man

WINNER: Equiom

RUNNER UP: Estera

SHORTLISTED: Dixcart, Equiom, Estera, Fedelta Trust, Knox House, Paicolex Trust

Trust Company of the Year - Jersey

WINNER: Intertrust

RUNNER UP: First Names Group

SHORTLISTED: Estera, First Names Group, Hawksford, Intertrust, JTC Group, Ocorian, R & H Trust, RBC Wealth Management, Sanne, Volaw Group

Trust Company of the Year - Switzerland

WINNER: First Names Group

RUNNER UP: Zedra

SHORTLISTED: BLP Trust, Butterfield Trust, First Names Group, Rhone Trust, Salamanca Group, Stonehage Fleming, Summit Trust International, Zedra

Trust Company of the Year - Malta

WINNER: Equiom

RUNNER UP: Vistra

SHORTLISTED: Aqua Group, Chetcui Cauchi Advocates, Equiom, Paicolex Trust, STM Malta, Vistra

 

Editor’s Choice Award

Robert Moore, Butterfield

Outstanding Individual of the Year

Jonathan Giles, Rathbone Investment Management

2016

IFC of the Year

WINNER: Jersey

Silver: Guernsey
Bronze: Isle of Man

SHORTLISTED: Bermuda, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Malta, Singapore

Investment Management Company of the Year - Isle of Man

WINNER: Canaccord Genuity Wealth Management

RUNNER UP: Creechurch Capital

SHORTLISTED: Canaccord Genuity Wealth Management, Coutts, Creechurch Capital, Lloyds Bank International

Investment Management Company of the Year - Channel Islands

WINNER: Canaccord Genuity Wealth Management

RUNNER UP: Rathbone Investment Management International

SHORTLISTED: Brooks Macdonald International, Canaccord Genuity Wealth Management, Cazenove Capital Management, Quilter Cheviot, Rathbone Investment Management International, Standard Bank

Family Office of the Year

WINNER: Crestbridge

RUNNER UP: Bedell Trust

SHORTLISTED: Bedell Trust, Crestbridge, LJ Partnership, Salamanca Group, Stonehage Fleming

Private Bank of the Year - Caribbean

WINNER: Butterfield

RUNNER UP: Sackville Bank

SHORTLISTED: Butterfield, HSBC, Sackville Bank, Scotia Bank

Private Bank of the Year - Channel Islands

WINNER: Cazenove Capital Management

RUNNER UP: RBC Wealth Management

SHORTLISTED: Cazenove Capital Management, Coutts, RBC Wealth Management

Private Bank of the Year - Switzerland and Liechtenstein

WINNER: Lombard Odier

RUNNER UP: Pictet & Cie

SHORTLISTED: Credit Suisse, Bank J Safra Sarasin, Kaiser Partner Private Bank, Lombard Odier, Mirabaud, Pictet & Cie

Private Bank/Wealth Management Company of the Year – CEE

WINNER: LGT Group Foundation

RUNNER UP: Kathrein Bank

SHORTLISTED: Erste Bank, Kathrein Bank, LGT Group Foundation, Schoellerbank

Law Firm of the Year - Caribbean

WINNER: Ogier

RUNNER UP: Appleby

SHORTLISTED: Appleby, Conyers Dill & Pearman, Harneys, Ogier

Law Firm of the Year – Mediterranean

WINNER: Hassans, Gibraltar

RUNNER UP: Andreas Neocleous & Co, Cyprus

SHORTLISTED: Andreas Neocleous & Co (Cyprus), Fenech & Fenech (Malta), Ganado Advocates (Malta), Hassans (Gibraltar)

Law Firm of the Year - Guernsey

WINNER: Mourant Ozannes

RUNNER UP: Bedell Cristin

SHORTLISTED: Appleby, Bedell Cristin, Carey Olsen, Collas Crill, Mourant Ozannes, Ogier

Law Firm of the Year - Hong Kong

WINNER: Withers

RUNNER UP: Baker & McKenzie

SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Withers, Stephenson Harwood, Zhong Lun Law Firm

Law Firm of the Year - Isle of Man

WINNER: Appleby

RUNNER UP: Simcocks

SHORTLISTED: Appleby, Cains, Simcocks

Law Firm of the Year - Jersey

WINNER: Appleby

RUNNER UP: Ogier

SHORTLISTED: Appleby, Bedell Cristin, Carey Olsen, Collas Crill, Ogier

Boutique Law Firm of the Year

WINNER: Hatstone Lawyers

RUNNER UP: Benest Corbett Renouf

SHORTLISTED: Benest Corbett Renouf, Hatstone Lawyers, MJ Hudson

Law Firm of the Year - Singapore

WINNER: Withers

RUNNER UP: Wragge Lawrence Graham & Co

SHORTLISTED: Baker & McKenzie Wong and Leow, Colin Ng & Partners LLP, Rajah and Tann Singapore, Rhone Trust, Withers, Wragge Lawrence Graham & Co

Law Firm of the Year - Switzerland

WINNER: Charles Russell Speechlys

RUNNER UP: Bär & Karrer

SHORTLISTED: Bär & Karrer, Baker & McKenzie, Borel & Barbey, Charles Russell Speechlys

Trust Company of the Year - Caribbean

WINNER: Butterfield Trust

RUNNER UP: CIBC

SHORTLISTED: Butterfield, CIBC, Intertrust, Lombard Odier Trust, Meritus, Sackville bank

Trust Company of the Year - Guernsey

WINNER: First Names Group

RUNNER UP: Equiom

SHORTLISTED: Aquitaine Trust, Butterfield Trust, Equiom, First Names Group, Kleinwort Benson, Nerine, RBC Wealth Management, Saffery Champness

Trust Company of the Year - Hong Kong

WINNER: Vistra

RUNNER UP: Equiom

SHORTLISTED: Bentley Reid, Equiom, Nerine, Vistra, TMF

Trust Company of the Year - Isle of Man

WINNER: Equiom

RUNNER UP: Appleby

SHORTLISTED: Appleby, Equiom, Fedelta Trust, Knox House, Maitland Group

Trust Company of the Year - Jersey

WINNER: First Names Group

RUNNER UP: Appleby

SHORTLISTED: Appleby, Bedell Trust, Elian, First Names Group, JTC Group, Kleinwort Benson, R & H Trust, RBC Wealth Management, Volaw

Trust Company of the Year - Switzerland

WINNER: Summit Trust International

RUNNER UP: Butterfield Trust

SHORTLISTED: Butterfield Trust, Saffery Champness, Stonehage Fleming, Summit Trust International

Editor’s Choice Award

Cora Binchy, Stonehage Fleming

2015

IFC of the Year

WINNER: Jersey

RUNNER UP: Guernsey

SHORTLISTED: Cayman, Guernsey, IOM, Jersey, Luxembourg, Malta, Singapore

Investment Management Company of the Year, Isle of Man

WINNER: Canaccord Genuity Wealth Management

RUNNER UP: Creechurch Capital

SHORTLISTED: Canaccord Genuity Wealth Management, Creechurch Capital, Coutts, Duncan Lawrie, Kleinwort Benson, Thomas Miller Investments

Investment Management Company of the Year, Channel Islands

WINNER: Rathbones Investment Management International

RUNNER UP: Canaccord Genuity Wealth Management

SHORTLISTED: Affinity Private Wealth, Canaccord Genuity Wealth Management, Quilter Cheviot, Rathbones Investment Management International, Cazenove Capital Management

Private Bank of the Year, Caribbean

WINNER: RBC Wealth Management

RUNNER UP: Butterfield Bank

SHORTLISTED: Butterfield Bank, CIBC Bank & Trust, Julius Baer, RBC Wealth Management, Scotiabank

Private Bank of the Year, Channel Islands

WINNER: Cazenove Capital Management (Schroders CI) Ltd

RUNNER UP: RBC Wealth Management

SHORTLISTED: Butterfield Bank, Coutts, Cazenove Capital Management (Schroders CI) Ltd, Investec, RBC Wealth Management, SGPB Hambros, Standard Bank Private Clients

Private Bank of the Year, Switzerland and Liechtenstein

WINNER: Lombard Odier & Cie

RUNNER UP: Pictet & Cie

SHORTLISTED: Bank J Safra Sarasin, Kaiser Partner Private Bank, Julius Baer, LGT, Lombard Odier & Cie, Mirabaud, Pictet & Cie

Law Firm of the Year, Caribbean WINNER: Appleby

WINNER: Appleby

RUNNER UP: Harneys

SHORTLISTED: Appleby, Conyers Dill & Pearman, Glinton Sweeting O'Brien, Graham Thompson, Harneys, Mourant Ozannes

Law Firm of the Year, Cyprus

WINNER: Andreas Neocleous & Co

RUNNER UP: Chrysses Demetriades & Co

SHORTLISTED: Andreas Neocleous & Co, Chrysses Demetriades & Co, Kinanis

Law Firm of the Year, Gibraltar

WINNER: Hassans

RUNNER UP: Isolas

SHORTLISTED: Cruz & Co, Hassans, Isolas, Triay & Triay

Law Firm of the Year, Guernsey

WINNER: Carey Olsen

RUNNER UP: Appleby

SHORTLISTED: Appleby, Babbe, Bedell Cristin, Carey Olsen, Collas Crill, Mourant Ozannes, Ogier

Law Firm of the Year, Hong Kong

WINNER: Baker & McKenzie

RUNNER UP: Withers

SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Deacons, Hampton Winter and Glynn, Withers

Law Firm of the Year, Isle of Man

WINNER: Cains

RUNNER UP: Dougherty Quinn

SHORTLISTED: Appleby, Cains, Dougherty Quinn, Simcocks

Law Firm of the Year, Jersey

WINNER: Bedell Cristin

RUNNER UP: Carey Olsen

SHORTLISTED: Bedell Cristin, Carey Olsen, Collas Crill, Hanson Renouf, Mourant Ozannes, Ogier, Walkers
 

Law Firm of the Year, Luxembourg

WINNER: Baker & Mckenzie

RUNNER UP: Retter Attorneys

SHORTLISTED: Baker & Mckenzie, Bonn Steichen & Partners, Retter Attorneys, Rutsaert Legal

Law Firm of the Year, Malta

WINNER: Fenech & Fenech

RUNNER UP: Chetcuti Cauchi Advocates

SHORTLISTED: Chetcuti Cauchi Advocates, EMD Advocates, Fenech & Fenech, Ganado & Associates, Mamo TCV Advocates

Law Firm of the Year, Singapore

WINNER: Baker & McKenzie

RUNNER UP: Wragge Lawrence Graham & Co

SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Colin Ng & Partners, Khattar Wong & Partners, Wragge Lawrence Graham & Co, Rajah Tann

Law Firm of the Year, Switzerland

WINNER: Withers

RUNNER UP: Baker & McKenzie

SHORTLISTED: Baker & McKenzie, Bar & Karrer, Charles Russell Speechlys, Froriep, Lalive, Lenz & Staehelin, Meyerlustenberger Lachenal, Schellenberg Wittmer Staiger, Schwald & Partners, Withers

Trust Company of the Year, Caribbean

WINNER: Appleby

RUNNER UP: Butterfield

SHORTLISTED: Appleby, Butterfield, CIBC Bank & Trust, Intertrust Group, Meritus, RBC Wealth Management

Trust Company of the Year, Gibraltar

WINNER: Whitmill Trust

RUNNER UP: Acquarius Trust Group

SHORTLISTED: Acquarius Trust Group, Line Group Limited, Whitmill Trust

Trust Company of the Year, Guernsey

WINNER: Saffery Champness

RUNNER UP: Butterfield

SHORTLISTED: Butterfield, Carey Group, Intertrust Heritage Group, Kleinwort Benson, Northern Trust, Praxis, RBC Wealth Management, Saffery Champness, Trust Corporation of the Channel Islands

Trust Company of the Year, Hong Kong

WINNER: RBC Wealth Management

RUNNER UP: Nerine

SHORTLISTED: HSBC Trustees, Nerine, RBC Wealth Management, The Hong Kong Trust Company, TMF Group

Trust Company of the Year, Isle of Man

WINNER: Equiom

RUNNER UP: Boston

SHORTLISTED: Appleby, Boston, Equiom, Fedelta, ILS, Knox House

Trust Company of the Year, Malta

WINNER: Sovereign Trust

RUNNER UP: Alter Domus

SHORTLISTED: Alter Domus, Amicorp, Bentley Trust, Claris Trustees & Fiduciaries, EMD Trust Services, Sovereign Trust, STM Malta

Trust Company of the Year, Jersey

WINNER: RBC Wealth Management

RUNNER UP: Sanne Group

SHORTLISTED: Affinity, Allied Trust, Appleby, Bedell Trust, Hawksford, Elian, Rawlinson & Hunter, RBC Wealth Management, Salamanca Group, Sanne Group

Trust Company of the Year, Singapore

WINNER: Trident Trust

RUNNER UP: Rothschild Trust

SHORTLISTED: Asiaciti Trust, BNP Paribas, EFG, Lion Trust, Portcullis Trust, Rothschild Trust, Trident Trust, Vistra

Trust Company of the Year, Switzerland

WINNER: Summit Trust International

RUNNER UP: Saffery Champness (Suisse)

SHORTLISTED: Butterfield Trust, Kendris, Quilvest, Rhone Trust, Saffery Champness (Suisse), Salamanca Group (Suisse), Salamanda Suisse Group, Summit Trust International 

Editor's Choice Award

Nick Cawley (Bedell Trust)

Event Sponsors